<< Rubroboletus rhodoxanthus, rdečerumeni rubinovec | Gobe | Rubroboletus satanas, vražji rubinovec >>
Rubrobolétus rúbrosanguíneus (Cheype) Kuan Zhao & Zhu L. Yang (2014)
Rod: Rubroboletus - rubinovci
ZNAČILNOST: to vrsto izdajajo krvavordeče barve beta, predvsem v dnišču ob prerezu, ter mestoma rdeče luknjice na klobuku.
KLOBUK: 5-15(22) cm širok, sprva poloblast, včasih z manjšo grbo, kasneje izbočen, včasih udrt na mestih, zelo redko raven v starosti. Površina je fino žametasta v mladosti, kmalu se začne lupiti, v mladosti sivkasta, kmalu svetlo do temno vijoličasto roza, bordo rozasta, v starosti včasih vijolično rdeča, modrikasta ob dotiku, kasneje porjavi. Tanka plast pod kožico klobuka je na mestih rdeča.
TROSOVNICA: cevke sprva živo rumene, kasneje umazano rumeno olivne, mestoma modrikaste, dolge 5-15 mm, ustja cevk so majhna, okrogla, sprva živo rumene, kasneje krvavo, celo vijolično rdeče.
BET: 5-10(13)x3-5 cm, čvrst, sprva trebušast, kasneje kijast ali valjast s kijasto podaljšanim dniščem, sprva rumeno oranžen, predvsem v vrhu, kasneje temno rdeč do vijolično rdeč, ob dotiku pomodri, kasneje porjavi, do treh četrtin dolžine proti vrhu je prekrit z bolj ali manj značilno krvavo rdečo mrežo. V dnišču je micelij bledo rumenkast do umazano kremast.
MESO: bledo rumene barve, pogosto je vijolično rdečo v dnišču, ob prerezu postane bledo modrikasto ali zelenkasto modro, brez značilnega vonja in okusa.
TROSI: 11-16 x 4.5-6 µm, skoraj vretenasti, vretenasto elipsasti, gladki, trosni prah je rumeno rjav do olivno rjav.
RASTIŠČE: Raste večinoma v iglastih, redko v mešanih ali celo listnatih gozdovih, največkrat je v mikorizi s smreko, jelko, včasih celo z bukvijo, od poleti in zgodaj jeseni, redek, ponekod zaščiten.
Čas rasti: -VI-VII-VIII-IX-X-
UPORABNOST: pogojno užitna. Surov je škodljiv, strupen, povzroča sindrom surovih gob - zastrupitev krvi in prebavil. Dobro prekuhan je sicer užiten, vendar se uživanje odsvetuje tudi zato, ker je redek.
PODOBNE VRSTE: Podoben mu je Rubroboletus rhodoxanthus, rdečerumeni rubinovec, ki ima podobno rdečo mrežico na betu, vendar v celoti ni tako izrazitih rdečih barv, ampak bolj izstopajo rumene barve tako na klobuku kot na betu, tudi v dnišču ob prerezu ni rdečih odtekov. Strupeni Rubroboletus satanas, vražji rubinovec je brez rožnatih barv na svetlem klobuku, tako da je možnost zamenjave majhna.
Foto: Bojan Rot.
SINONIMI: Boletus rubrosanguineus Cheype (1983), Suillellus rubrosanguineus (Cheype) Blanco-Dios (2015)
Priprava opisa: Dejan Valh
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!